ساعت کاری 8:00-20:00

تهران منطقه 18 شاداباد بوستان فارابی

09190127306

آمادگی جسمانی

چه تمریناتی برای آماده ساختن فوتبالیست‌ها مناسب‌ است ؟

فوتبالیست‌ها نیاز به قدرت بدنی بالایی دارند و برای برقراری آمادگی جسمانی باید از تمرینات خاصی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فوتبال یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در تمام جهان است و توجه همه افراد از تمام سنین را جلب می‌کند. برای مدت طولانی ، تمرین‌های آمادگی برای فوتبال پیرامون محور تمرینات هوازی و تمریناتی برای افزایش قدرت، سرعت، چابکی و انعطاف پذیری بوده است. بیشتر فوتبالیست‌ها مدت زمانی طولانی را در زمین می‌دوند که حدودا 11 تا 13 کیلومتر است، بنابراین انجام تمرینات استقامتی بسیار مهم است ، اما نباید دیگر تمرینات مهم را نادیده گرفت.

پست‌ها در فوتبال را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: مهاجم، هافبک و مدافع. همه این بازیکنان نیاز به تمرینات خاصی دارند تا وظیفه خوب را به خوبی انجام دهند.

بازیکنان مهاجم نیاز به قدرت بدنی بیشتری دارند، زیرا برخورد بیشتری در طول بازی دارند. ضمنا این بازیکنان نیروی اولیه بیشتری لازم دارند و فشار بیشتری به اعضای پایین تنه آنها وارد می‌شود.

ورزش‌های قدرتی مانند اسکات ، لانگ، شنای سوئدی و غیره برای این بازیکنان مفید است. این بازیکنان باید تعادل را بین گروه‌های عضلانی مختلف مانند همسترینگ و عضلات چهار سر برقرار کنند و قدرت این عضلات در دو طرف بدن در یک سطح باشند.

بازیکنان هافبک بیشتر از همه می دوند. انجام تمرینات استقامتی و ورزش‌های کوتاه مدت و شدید برای این بازیکنان لازم است. ضمنا این بازیکنان نیز مانند مهاجمان نیاز به تمرینات قدرتی دارند.

مدافعان نیز برای مقابله با مهاجمان نیاز به انجام تمرینات قدرتی دارند.

برنامه آمادگی جسمانی مناسب برای فوتبالیست‌ها باید شامل تمرینات هوازی باشد که سیستم‌ قلبی – عروقی و استقامت عضلات را افزایش دهد. تنها انجام تمرینات استقامتی مانند دویدن بهترین راه برای فوتبالیست‌ها نیست، آنها باید تمریناتی برای تغییر مسیر ، شروع و توقف و بالا بردن ناگهانی سرعت انجام دهند.

انجام تمرینات کوتاه مدت و شدید نتیجه‌ تمرینات را بهتر می‌کند.

فواید تمرینات قدرتی برای فوتبالیست‌ها عبارت است از :

– استقامت در مقابل آسیب دیدگی‌ – قدرت بیشتر

– تعادل ، پایداری و چابکی بهتر – بهبودی سریع‌تر

– رقابت با دیگر فوتبالیست‌ها

همه فوتبالیست‌ها باید چابکی و سرعت داشته باشند. سرعت بازی‌ها به خصوص در لیگ‌های حرفه‌ای دائما بیشتر می‌شود.

بیشتر فوتبالیست‌های حرفه‌ای نیاز دارند تا 30 متر را در 4 ثانیه بدوند. این میزان بسیار سریع است، حتی اگر فوتبالیست‌ها بتوانند این مقدار را در پنج ثانیه بدوند بسیار خوب است. هنگامی که قدرت و سرعت افزایش می یابد، توان و نیروی فوتبالیست بالا می‌رود. برای افزایش توان می‌توان از اسکات و حرکات پلی متریک استفاده کرد.

انجام متناوب ورزش‌های قدرتی برای پایین تنه و انجام تمرینات پلی متریک و کوتاه و شدید برای بالا تنه بسیار مهم است. انجام ورزش‌هایی برای افزایش انعطاف پذیری در فوتبالیست‌ها بسیار مهم است. انجام حرکاتی مانند اسکات، حرکات چرخشی دست، پیاده روی و لانگ قبل از شروع مسابقه بسیار مفید هستند. بعد از پایان بازی نیز می‌توان با انجام حرکات کششی بدن را خنک کرد.